چکیده ای از انواع پیوند پانکراس و سلول های بنیادی

تازه های دیابت

اهمیت دیابت از سالها پیش از میلاد برای بشر پدیدار شد، بطوریکه  Sushrutaپزشک هندی در 6 قرن پیش از میلاد مسیح، بعبارتی در 2600 سال پیش با گرد آمدن مورچه ها در اطراف ادرار بعضی افراد پی به وجود نوعی بیماری برد که امروزه ما آن را با نام دیابت می شناسیم. Sushruta این بیماری را چنین توصیف می کند:

"بیماری ای همراه با چاقی و بی تحرکی که راه درمان آن ورزش است"

از آن زمان تاکنون دیابت همچنان وجود داشته و بدلایل گوناگون من جمله تغییر شیوه ی زندگی انسان به سمت زندگی ماشینی، تعداد افراد دیابتی در جهان با سرعت رو به افزایش است. با وجودی که دیابت از دیرباز برای بشر شناخته شده است اما دلایل پدید آمدن آن همچنان در بعضی موارد ناشناخته باقی مانده است، و هر از چندگاهی روش های درمانی نوینی نیز در این رابطه ارائه می کنند. در این شماره از پیام دیابت به مطالب خلاصه شده ای از آنچه بحث داغ این روزهاست با عنوان "پیوند پانکراس و سلول های بنیادین" می پردازیم.

پیوند پانکراس

پیوند پانکراس از سال 1966 بعنوان یکی از راههای درمان دیابت نوع 1 مطرح شد.

          در حال حاضر 3 نوع پیوند مطرح است:

    پیوند همزمان پانکراس و کلیه (SPK): در دیابتی هایی که دچار نارسایی شدید کلیه شده و کاندید پیوند کلیه هستند، روش برتر است.

    پیوند پانکراس در کسانی که قبلا پیوند کلیه انجام داده اند (PAK): در این روش تداخل احتمالی داروهای ایمینوساپرسیو (سرکوب گر سیستم ایمنی) و انجام عمل جراحی دوم در فردی که در حال مصرف داروهای ایمینوساپرسیو است، می تواند پیوند را به کاری سخت تبدیل کند.

    پیوند پانکراس به تنهایی (PTA): در بیمارانی که عوارض کلیوی ندارند و دچار حملات هیپوگلیسمی (افت قند خون) نا آگاهانه می شوند. نگرانی در این روش بیشتر مربوط به عوارض مصرف دراز مدت داروهای ایمینوساپرسیو است.

چه کسانی می توانند از درمان بروش پیوند استفاده کنند؟

          سن 55-18 سال

          دیابت نوع 1

          نفروپاتی دیابتی

          داشتن امکان استفاده از رژیم های دارویی

          آشنایی با فواید و خطرات پیوند

          دیابت بریتل که با تزریق انسولین کنترل نشود (PTA)

          توانایی تحمل عمل جراحی و مصرف داروهای ایمینوساپرسیو

          عدم وجود کنترااندیکاسیون:

          نارسایی قلبی

          سکته ی قلبی اخیر

          بیماری های پیشرفته ی عروق محیطی

          فقدان عوارض ثانویه ی مشهود

          بیماری های روانشناختی

          چاقی واضح (وزن بالای 100 کیلوگرم)

در رابطه با امکان مفید بودن روش درمانی پیوند در افراد دیابتی تیپ 2 عواملی وجود دارند که باعث می شوند این روش درمانی بعنوان روشی کارآمد و مقبول نباشد، من جمله:

          وجود عوامل متعدد بوجود آورنده دیابت تیپ 2 بخصوص مقاومت به انسولین

          نقش موثر کاهش وزن، ورزش، تغذیه ی مناسب و داروهای خوراکی در درمان دیابت تیپ 2

          مشکلات و عوارض پیوند پانکراس

          ناتوانی مجدد سلول های بتای پیوند شده

/ 7 نظر / 426 بازدید
شهرام

سلام خسته نباشید از مطالب منتشر شده ممنونم.بهتر است کمی هم در مورد استفاده از پمپهای انسولین توضیح دهید

hiva

salam mamnon az saite khobeton khastam bebinam banabar harfe khanom dastgerdi darmane diabete 1az emsal aghaz shodeh?mamnon misham agar gavabesho be man e-mail konid lotf konid matalebe kameli az darman sel torapi bayan konid ba tashakor

زیست شناس کوچک

سلام ...از مطلبتون استفاده کردم ...خوش حال می شم اگه به وبلاگ من هم سری بزنید[نیشخند]

فاطی جون

سلام ممنون از سایت خوبتون میشه درباره تغییرمقدارانسولین یه کم توضیح بدین

شیفته

سلام ممنون از مطالبتون.از چه منبعی می تونم اجزای تشکیل دهنده داروها به خصوص دیابت را بدست بیارم.ممنون می شم اگه سریعتر جواب بدین.

علیصمد

عرض سلام و ادب دارم حضورتون با تشکر از مطالب جامع و کامل و مفیدتون من 3 ماهه که مطلع شدم دیابت نوع 1 دارم ، سنم 22 ساله ، هیچگونه علامتی هم نداشتم ، به صورت کاملا تصادفی توسط یکی از آشنایان که مبتلا به دیابت نوع 2 هستند و دستگاه گلوکوتست داشتن به بیماریم پی بردم ، ولی با وجود اینکه دیابتم به گفته دکترها نوع یک بود ولی به دارو های گلی بن گلامین و متفورمین به شدت پاسخ دادم که قند ناشتام 205 شد ولی 2 ساعت بعد صبحانه ام 123 و 4 ساعت بعد از ناهارم 107 شد ( بعد از هفت روز استفاده از این دو قرص ) ، زمانی که متوجه شدم قند خون دارم دو بار آزمایش داده بودم که هر بار بالای 400 بودم ، حالا سوالات اینجاست که 1 ) آیا قند نوع 1 فقط با تزریق انسولین کنترل نمیشه ؟ پس برای من چرا اینطوره ؟ 2 ) چرا هر از چند گاهی که من شیرینی جات میخورم قندم پایین میاد ؟ 3) قند من هم جز دیابت هایی که قابل درمان به کمک پیوند و سلول های بنیادینو حذف هرمون ضد انسولین بدن( روش جدید محققان تگزاس) طبقه بندی می شه؟ 4) مصرف کراتین برای بدن شازی چه خطراتی برای من خواهد داشت ؟ پیشاپیش از مساعدت شما کمال تشکر را دارم لطفا اگر مقدوره همینجا پاسخ بدید

كتايون

دكتر عزيز ممنون كه وقت گذاشتيد و پاسخ منو داديد يه سوال ديگه خدمت شما داشتم مادر من شب ها زياد دستشويي مي رود 3 بار به نظر شما به دليل مصرف قرص لوزار 25 مي باشد؟ ممنون مي شم راهمنايي بفرماييد ضمنا ميشه محبت بفرماييد ادرس بيمارستاني كه مشغول هستيد رو بگيد موفق باشيد