بیایید در رابطه با دیابت بیشتر بدانیم...

 

کنترل نمودن دیابت باعث میگردد تا ضمن سالم ماندن،احساس بهتری نیز داشته باشید. تحقیقات نشان میدهند که حفظ قند خون نزدیک به محدوده ی نرمال، شانس بروز عوارض چشمی ، کلیوی،عصبی،و مشکلات سیستم گردش خون را در شما کم میکند.شما برای کنترل دیابتِ خوداحتیاج به دانستن مقادیر قند خون و مقادیر هدف تان دارید.

 

 دو روش برای اندازه گیری قند خون و جود دارد

 

  1. آزمایش A1C(تلفظ آن اِی-  وان-  سی میباشد) که متوسط سطح قند خون شما را  طی دو تا سه ماه گذشته نشان می دهد.بهترین روش برای دانستن کنترل کلی قند خون شما در طول این دوره ی زمانی است.معمولاً به این آزمایش HbA1C (هموگلوبین ای – وان – سی یا اچ- بی- ای – وان – سی) میگویند.

 

  1. آزمایش قند خونی که خود شما انجام می دهید، با استفاده از یک قطره خون و یک دستگاه ِ اندازه گیری قند خون (گلوکومتر) که در همان لحظه قند را اندازه می گیرد. به این روش خود پایشی قند خون( SMBG ) می گوییم.

برای اینکه تصویر کاملی از چگونگی کنترل قند خونتان بدست آید،لازم است تا از هر دو روش استفاده شود.

 آزمایش A1C

بهترین روش برای ارزیابی کنترل ِ دراز مدت قند خون

 

آزمایش A1C چیست؟

یک آزمایش ساده که با مقدار کمی خون و در هر موقع از روز قابل اجرا است(نیازی به ناشتا بودن ندارد) و نشانگر متوسط قند خون در 3 ماه گذشته است.

 

چرا من باید آزمایش A1C را انجام بدهم؟

تست A1C  بهترین راه برای شما و پزشک دیابتتان جهت دانستنِ تأثیر روش درمانی اتخاذ شده در طول زمان می باشد.این آزمایش نشان میدهد که سطوح قند خون شما چقدر به حد نرمال نزدیک بوده یا تا چه حد بالا بوده است.هر چقدر متوسط قند خون بالاتری داشته باشید A1C شما هم بیشتر خواهدد شد و در نتیجه احتمال بروز عوارض جدی نیز در شما بیشتر میگردد.

 

یک A1C خوبِ هدف چقدر است؟

سطح کنترل

اندازه ی A1C

نرمال

6 یا کمتر

هدف

کمتر از 7

نیازمند مداخله

7 یا بیشتر

 پزشک دیابت شما باید در رابطه با اندازه ی هدفی که مناسب حال شماست با شما صحبت کند.برای بیشتر افراد دیابتی این میزان ،کمتر از 7 درصد است.A1C بالای 7 یعنی شانس شما در ابتلای به عوارض چشمی،کلیوی یا تخریب رشته های اعصاب بیشتر است.کاستن از A1C – به هر مقدار- می تواند شانس شما را در سالم ماندن بهبود بخشد.

 اگر A1C شما 7 یا بیشتر است،یا بالاتر از اندازه ی هدفِ مورد نظر شماست،می بایست راجع به تغییر روش درمانی خود در جهت کاهش A1C تان از پزشک دیابتِ خود سؤال نمایید.

اگر من باردار باشم اندازه ی هدف A1C من چقدر باید باشد؟

چنانچه A1C خود را کمتر از 6 نگه دارید می توانید از داشتن یک بچه ی سالم مطمئن باشید.در صورت امکان خانم ها می بایست قبل از باردار شدن در جهت پایین آوردن قند خونشان در حد A1C کمتر از 6 اقدام نمایند.

 

من چند بار احتیاج به اندازه گیری A1C دارم؟

حداقل 2 بار در سال باید این آزمایش انجام شود.البته اگر قند خون شما همچنان بالا باشد یا در صورتی که روش درمانی خود را تغییر داده اید نیاز به تکرار این آزمایش در دفعات بیشتری خواهید داشت.


 خودتان قند خونتان را اندازه بگیرید

بهترین روش برای کنترل هر روزه ی دیابت

 

چرا من باید قند خونم را چک کنم؟

خود پایشی قند خون یا SMBG با استفاده از یک گلوکومتر،به شما کمک میکند تا بدانید که غذا ،فعالیت بدنی ، و داروها چگونه میزان قند خون شما را تحت تأثیر خود قرار میدهند.اندازه های گرفته شده می تواند به شما کمک کند تا دیابت خود را روز به روز یا حتی ساعت به ساعت کنترل نمایید.برای بهره ی بیشتر ،نتایج آزمایشات انجام شده را یادداشت کنید و در هر بار ویزیت توسط پزشک دیابتتان آنها را مرور کنید.

 

من چگونه باید خودم قند خونم را آزمایش کنم؟

در SMBG ،از یک قطره ی کوچک خون و یک دستگاه گلوکومتر استفاده می شود.مطمئن شوید که روشِ درست آزمایش را می دانید.همچنین بررسی کنید که دستگاه گلوکومترتان نتایج را بر اساس قند پلاسما گزارش میکند یا خونِ کامل(شما باید بدانید که اندازه ی قند خون کامل حدود 10 درصد کمتر از اندازه ی قند پلاسما است).

مقادیر قند خون کامل

قبل از غذا 110-70

2 ساعت بعداز غذا کمتر از 150

 

مقادیر قند پلاسما(آزمایشگاه)

قبل از غذا 120-80 

2 ساعت بعد از غذا کمتر از 160

 یک اندازه ی خوبِ قند خونِ هدف در SMBG چقدر است؟

اهداف قند خونتان را پزشک دیابتتان تنظیم می کند.اهداف قند خون برای بیشتر افراد دیابتی که از SMBG استفاده می کنند، در این جدول آمده است

 

چند بار در روز می بایست قند خونم را چک کنم؟

ابن آزمایشات معمولاً قبل از غذا، بعد از غذا،و/یا در زمان خواب انجام می شوند.آندسته از بیمارانیکه انسولین دریافت میکنند نسبت به آنهاییکه انسولین دریافت نمی کنند معمولاً نیاز به انجام این آزمایش در دفعات بیشتری دارند که از یک تا شش یا هشت بار در روز متغیر خواهد بود.تعداد دقیق دفعات لازم را پزشک دیابت شما تعیین خواهد کرد.

 

اگر من خودم قند خونم را اندازه گیری کنم آیا باز هم نیاز به انجام تست A1C دارم؟

بله.نتایج حاصله از هر دو روش است که تصویر کاملی از روند درمانی شما ایجاد میکنند و بدین ترتیب شما و پزشک دیابتتان بهتر میتوانید این بیماری را مدیریت نمایید.

آیا سازمان های بیمه گر هزینه ی آزمایشات A1C،تجهیزات لازم برای خود پایشی ،و آموزش را پرداخت می کنند؟

متأسفانه در ایران فقط هزینه ی آزمایش A1C توسط سازمان های بیمه گر پرداخت می شود.اما در ایالات متحده آمریکا و اکثر کشورهای اروپایی تمام هزینه های کنترل دیابت شامل دستگاه گلوکومتر،نوارهای تست قند خون،لانست(سوزنی که برای سوراخ کردن انگشت و خونگیری استفاده میشود)،آموزش و مشاوره ی تغذیه توسط سازمان های بیمه گر پرداخت می شود.

نتایج حاصله از SMBG چگونه با نتیجه ی A1C مقایسه می شود؟

سطح A1C

متوسط قندهای اندازه گیری شده توسط خود فرد

(پلاسما)

12

345

11

310

10

275

9

240

8

205

7

170

6

135

 در اینجا جدولی برایتان آورده ام که نظرات انجمن دیابت آمریکا (یکی از مراجع اصلی تعیین معیارهای کنترل دیابت در جهان) در آن منعکس شده است.در این جدول معادل های نتایج حاصل از اندازه گیری قند خون و A1C آمده است.چنانچه در این جدول ملاحظه می کنید، هرچقدر میزان قندهای شما در طی دوره ی سه ماهه بالاتر باشد،A1C شما نیز بالاتر خواهد بود.

 

من برای کنترل دیابتم، چه چیزهای دیگری را باید بدانم؟

افراد دیابتی در معرض خطر بیشتری از نظر بروز حملات قلبی و سکته ی مغزی قرار دارند.بهمین دلیل است که افراد دیابتی علاوه بر کنترل قند خونشان لازم است فشار خون و سطح کلسترول خونشان را نیز کنترل کنند.نسبت به وضعیت قلبی خود دقیق و هوشیار باشید و الفبا یا  ABC ِ دیابت را کنترل کنید:

A1C(ای

/ 15 نظر / 1203 بازدید
نمایش نظرات قبلی
پویا

سلام آقای دکتر خسته نباشید من 33سالمه وسه ساله دیابت نوع دو گرفته ام(مادرم دیابت دارد.سابقه فامیلی) ازقرص متفورمین برای دیابتم استفاده میکنم حدود5ماهه که یکساعت بعد ازخوردن غذا ومتفورمین(ناهاروشام) معده درد میگیرم آیا استفاده از آپو متفورمین درد معده راکاهش میدهد ؟وفرق ان با گلوکو فاژ چیه؟ وسوال دوم اینکه آیا خوب نیست من سی تی اسکن یا سونو ازلوزالمعده ام انجام بدم؟اشکالی نداره تا ببینم موردی نداره مثل التهاب وغیره؟ باکمال احترام وتشکر

علی

سلام آقای دکتر قرص گلیکلازید80میلی گرم ازخانواده گلی بندگلامیدها است؟بهترین زمان خوردن این قرص هم مثل گلی بندگلامید نیم ساعت قبل غذاست؟ باتشکر واحترام

با سلام و احترام من ديابتي نوع 2 هستم سوالم اينه كه من گاهي وعده شام وقرصهاي آن وعده (گليبنگلاميد ومتفورمين)راحذف ميكنم چرا قند خون ناشتاي من حتي از روزهاي عادي هم بيشتر ميشود درحالي كه شام هم نخورده ام؟ باحترام مجدد

سایت دانلود نرم افزار

سلام. با توجه به محتوای خوبی که دارید، خوشحال میشم اگر با هم تبادل لینک داشته باشیم. لطفا سایت من رو ببینید و اگر مایل بودید توی سایتم برام پیغام بگذارید تا تبادل لینک کنیم. قبلا هم پیغام گذاشتم براتون ولی جوابی ندادین.

مهدخت

با سلام ودرود فراوان من مدت 2 سال است که مبتلا به دیابت شدم واولین اقدامم حضور در کلاس های انجمن بود که سعادت ملاقات با شمارا داشتم تنها به دوستان عزیز دیابتی می تونم یک توصیه کنم وان شرکت در کلاسهای انجمن وسایت انجمن است من بعداز شرکت بقدری دقیقتر وکامل از بیماریم سر دراوردم که حتی چند نفر از اعضای خانواده که اطلاعات پزشکی کامل دارند بعضاسوالات دیابت را از من می پرسند . خدا به شما و دکتر رجب نازنین عمر باعزت عطا کند زیرا بقدری با این مقوله انسانی برخورد می کنید که واقعا همیشه تحت تاثیر حساسیت های شما عزیزان به دیابت علمی تر نگاه میکنم خدا حافظ ویاورتان باشد

مهدخت

اقای دکتر سلام با توجه به اضافه وزنی که دارم وداشتم یک قرص به نام ریداکت به من معرفی شد ومن هم با سرچ در اینترنت و ندیدن عوارض قابل توجه و تاثیر بسیار بالایی که برروی افراد چاق دیابتی داشت شروع به مصرف کردم وتاثیر بسیار مطلوبی داشت یکی کنترل قندم ودیگر کاهش چشمگیر وزن آیا شما با این قرص اشنایی دارید وچه توصیه ای میکنید؟

نیما

سلام. 4 ماه قبل نتیجه تست fbs و ogtt بنده حاکی از دیابت بود و از آن موقع روزانه دو بار متفورمین استفاده کردم نتیجه آزمایش جدید بدینصورت شد . fbs=157 bs2hpp=182 u.a=0 hba1c=5% آیا مشکلم رفع شده است؟

نیما

با تشکر . باید دز دارو رو تغییر بدم ؟ یا تغییر دارو داشته باشم ؟ (به شدت حالت تهوع در اثر مصرف متفورمین دارم)

كتايون

ضمن تشكر از وبلاگ با ارزشتان اقاي دكتر مادر من ديلبت نوع دو دارد اخرين باري كه ازمايش گرفت فتند خون دوساعته بعد از ناشتا 245 بود مادرم قرض گلي بنگلاميد و متفورمين مصرف مي كرد دكتر علاوه بر قرضهاي ياد شده اكاربوز 50 ميلي گرمي هم جهت ناشتا و ناهار نصف به قرض ها اضافه كرد بعد از دو روز مصرف قرض اكاربوز به شدت در بعدظهر ضعف كرد كه متوجه شديم از ظاهرش كه قندش اومده پايين ( تست فشار گرفقتيم مشكل نداشت) حالا مونديم چه كنيم قرض اكاربوز رو مصرف كنه؟ ضمنا ياد اورم مي شوم مادرم پرهيز مي كنه اما تا قبل از مصرف اكاربوز قرضها را سر ساعت نمي خورد امكانش هست چون قرص ها را سر ساعت مي خوره و كاربوز هم مصرف مي كنه باعث كاهش قند خون شده ممنونم مي شم وقت بگذاريم و ما را راهنمايي بفرماييد

مریم

با سلام من باردار هستم الان در هفته 37 هستم. در هفته 27 اف بی سی من 4.4 و دو ساعت بعد از خوردن شربت گلوکز 7.6 بود . من ایران نیستم و نمیدانم رنج نرمال باید دقیقا چند باشد. چون در یک آزمایشگاه به من گفتن زیر 8 نرمال است اما دکترم تشخیص دیابت بارداری دادن من الان رژیم بارداری دارم و قندم را تست میکنم اما متاسفانه با این رژیم من صبح ها ناشتا دچار افت قند شدم قند به 2.7 رسید. که طبق گفته دکتر زیر 3.5 افت قند محسوب میشه. آزمایش ای وان سی هم دادم و قراره جوابش رو بگیرم. میشه منو راهنمایی کنید؟ آیا بچه من از من گرفته؟ ضمن اینکه پدرو مادرم هر دو دیابت دارن.