آنچه بر قند خون یک فرد دیابتی اثر می گذارد

این مطلب را در پاسخ به پرسش مادر گرامی یک پسر بچه ی دیابتی می نویسم و در ابتدا بابت تاخیر بوجود آمده از او پوزش می خواهم.

قند انرژی مورد نیاز بدن ما را تامین می کند. برای اینکار لازمست مولکول قند یا همان گلوکز وارد سلول های بدن ما بشود و با سوختن خود تولید انرژی کند. رمز ورود یا کلید ورود قند به سلول هورمونی است به نام انسولین. هرگاه تعادل بین مقدار مواد غذایی خورده شده، فعالیت بدنی (مقدار قندی که می سوزد) و مقدار انسولینی که برای باز کردن قفل سلول ها لازم داریم بر هم بریزد، آنگاه دچار نوسانات قند خون می شویم. باید به خاطر بسپاریم عواملی مثل عفونت ها، استرس های روحی، بعضی هورمون ها مانند هورمون رشد- که در نزدیکی صبح بیشتر ترشح می شود- نیز باعث بروز مقاومت در برابر فعالیت انسولین گشته و در نتیجه قند خون بیمار را از حد همیشگی بالاتر می برد.

بطور خلاصه بروز تغییرات در فعالیت بدنی روزمره، رژیم غذایی، داروی مصرفی و استرس جسمی و روحی همگی می توانند منجر به افزایش یا کاهش قند خون فرد دیابتی بشوند.

آنچه می تواند بزرگترین کمک را به فرد دیابتی در کنترل بهتر قند خونش بنماید، بدون شک آموزش مداوم، ایجاد انگیزه ی کافی و برقراری نظم در زندگی او و خانواده اش خواهد بود!

/ 5 نظر / 82 بازدید
رضا

عالی بود[لبخند][لبخند][لبخند][لبخند]

نگار

واقعا به دردم خورد مرسی[گل][گل][گل]

زمان

تا به حال به این زیبایی و سادگی و در عین حال رسایی ، مطلبی راجع به دیابت یا مرض قند جایی ندیده و نخوانده بودم . دستتان درد نکند ، خیلی خوب واضح و روشن بیان کرده بودید .

عابد از شمال

ممنون خیلی عالی بود

بانووو

سلام ببخشید عوامل اجتماعی موثر بر دیابت میشه ب این ایمیل بفرستین