آنچه می بایست یک فرد دیابتی راجع به آکاربوز بداند...

شکل دارویی

در ایران به شکل قرص های سفید رنگ، گرد 50 و 100 میلی گرمی در داروخانه ها توزیع می گردد.

مکانیسم اثر

با جلوگیری از جزب کربوهیدرات های پیچیده در روده، از بالا رفتن قند خون بعد از غذا خوردن پیشگیری می کند.

این دارو پایین آورنده قند خون نیست، اما اگر همراه با داروهای پائین آورنده قند مثل گلی بن کلامید یا نوونورم و یا انسولین مصرف شود، در صورت بروز افت قند حتماً می بایست از آب قند برای درمان استفاده گردد.

شروع اثر

تقریبا با اولین دوزی که مصرف می شود اثرات دارو شروع می گردد و تا وعده ی بعدی غذا اثرش تمام می شود.

دوز موثر

می توان 100 – 25 میلی گرم از این دارو را پیش از هر وعده ی اصلی غذا (با اولین لقمه) میل کرد.

عوارض جانبی شایع

اصلی ترین عارضه ی این دارو ناراحتی گوارشی بصورت نفخ روده و اسهال است که معمولاً بعد از سپری شدن مدتی از مصرف دارو برای بیمار قابل تحمل می شود.

چگونگی مصرف

بهترین زمان مصرف دارو همزمانی با اولین لقمه ی وعده های اصلی غذا می باشد. در شروع درمان معمولا با دوز کم شروع و پس از شروع اثرات دارو و تحمل گوارشی از سوی بیمار، دوز آنرا بتدریج افزایش داده تا مقدار آن به اندازه ای که مورد نظر پزشکمان است برسد.

بطور معمول بیش از 3 بار در روز مصرف نمی شود، و اگر به هر دلیلی از صرف یکی از وعده های اصلی غذا منصرف گشتید، دوز مربوط به آن وعده نباید میل شود.

یادآوری چند نکته ی مهم

  1. اگر در اثر مصرف همزمان داروهایی مثل انسولین، گلی بن کلامید یا نوونورم و آکاربکس دچار افت قند خون شدید (قند کمتر از 70 میلی گرم) ، حتماً می بایست با مصرف گلوکز (قند یا شربت) با آن مقابله کنید.
  2. موثرترین زمان مصرف آکاربکس دقیقاً اولین لقمه ی وعده ی اصلی غذا می باشد.
  3. آزار دهنده ترین عارضه ی مصرف آکاربوز، نفخ روده و اسهال می باشد.
/ 5 نظر / 2145 بازدید
حمید

سلام قند ناشتای من 148بود وقند بعداز ناشتا 248بود با مصرف 1قرص گلی بن گلامیدونصف متفورمین ونصف اکابوزبه مدت 40روز ونیم ساعت پیاده روی وپرهیزمواد کربوهیدرات قند ناشتا را به 97وقند بعداز ناشتا را به 134رساندم ولی با قطع گلی بن گلامید قند ناشتا به 167وقند بعدازناشتا به 209رسید .

مجید

مطالب مورد بحث بسیار سودمند بود

darab

با سلام ممنون از شما بابت اگاهی دادن به مردم ایران زمین

با سلام

مادرم مبتلی به دیابت نوع دو می باشد که اصولاً قند ناشتای او حول و حوش 160 می باشد که دکتر در شهر ما به او پیشنهاد کرده که باید از انسولین استفاده کند آیا حتماً بایداین درمان را ادامه دهد یا خیر؟ ممنونم

عطیه

با سلام. من 25 سالمه و الان حدود 2 سال هست که دیابت دارم و موقع تشخیص قند ناشتا376 بود با A1C 11.6....که درمانم با انسولین نوورپید و لانتوس شروع شد....در حال حاضر نوورپید را برای هر وعده 5 واحد و لانتوس را 12 واحد تزریق میکنم. و در این مدت 2 سال همیشه a1c ام بین 5 تا 5.5 بوده است. و آخرین a1c ام 4.7 شد که پزشک معالجم بهم گفت که انسولین نوورپید شب را قطع کنم و 1 دونه قرص آکاربوز بخورم و اگر جواب داد انسولین صبحانه و ناهار هم قطع کنمو فقط قرص بخورم به همراه لانتوس که فقط شب ها بزنم.. آیا بنظر شما هم من پانکراسم هنوز فعال است و من مرز بین دیابت نوع 1 و نوع 2 هستم؟؟