دیابت یار ; وبلاگ اختصاصی دکتر مهدی شادمانی (دیابتولوژیست)

هر فرد دیابتی و خانواده اش وظیفه دارند با افزایش دانش خود راجع به دیابت، این بیماری خاموش را کنترل نموده و سهمی در تأمین سلامت خود داشته و گامی در کاهش هزینه های سرسام آور عوارض این بیماری که بالغ بر 1000،000،000،000 (هزار ملیارد تومان) در سال در ایران می باشد، بردارند. من در این وبلاگ سعی کرده ام بتدریج و با کمک شما گامی کوچک در افزایش آگاهی تان بردارم. بدون شک آگاهی از انتقادات شما می تواند به من کمک کند تا این وبلاگ را کاربردی تر نمایم. منتظر دیدن نظرات شما هستم. سپاسگزارم

بیایید در رابطه با دیابت بیشتر بدانیم...
ساعت ۱٢:٢۳ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٩ فروردین ۱۳۸٦ 

چنانچه شما مبتلا به دیابت هستید...

باید از میزان قند خون خود آگاه باشید!

چقدر با اعداد در دیابت آشنا هستید؟

با کلیک روی ادامه مطلب با دیابت بیشتر آشنا شوید...


 

کنترل نمودن دیابت باعث میگردد تا ضمن سالم ماندن،احساس بهتری نیز داشته باشید. تحقیقات نشان میدهند که حفظ قند خون نزدیک به محدوده ی نرمال، شانس بروز عوارض چشمی ، کلیوی،عصبی،و مشکلات سیستم گردش خون را در شما کم میکند.شما برای کنترل دیابتِ خوداحتیاج به دانستن مقادیر قند خون و مقادیر هدف تان دارید.

 

 دو روش برای اندازه گیری قند خون و جود دارد

 

  1. آزمایش A1C(تلفظ آن اِی-  وان-  سی میباشد) که متوسط سطح قند خون شما را  طی دو تا سه ماه گذشته نشان می دهد.بهترین روش برای دانستن کنترل کلی قند خون شما در طول این دوره ی زمانی است.معمولاً به این آزمایش HbA1C (هموگلوبین ای – وان – سی یا اچ- بی- ای – وان – سی) میگویند.

 

  1. آزمایش قند خونی که خود شما انجام می دهید، با استفاده از یک قطره خون و یک دستگاه ِ اندازه گیری قند خون (گلوکومتر) که در همان لحظه قند را اندازه می گیرد. به این روش خود پایشی قند خون( SMBG ) می گوییم.

برای اینکه تصویر کاملی از چگونگی کنترل قند خونتان بدست آید،لازم است تا از هر دو روش استفاده شود.

 آزمایش A1C

بهترین روش برای ارزیابی کنترل ِ دراز مدت قند خون

 

آزمایش A1C چیست؟

یک آزمایش ساده که با مقدار کمی خون و در هر موقع از روز قابل اجرا است(نیازی به ناشتا بودن ندارد) و نشانگر متوسط قند خون در 3 ماه گذشته است.

 

چرا من باید آزمایش A1C را انجام بدهم؟

تست A1C  بهترین راه برای شما و پزشک دیابتتان جهت دانستنِ تأثیر روش درمانی اتخاذ شده در طول زمان می باشد.این آزمایش نشان میدهد که سطوح قند خون شما چقدر به حد نرمال نزدیک بوده یا تا چه حد بالا بوده است.هر چقدر متوسط قند خون بالاتری داشته باشید A1C شما هم بیشتر خواهدد شد و در نتیجه احتمال بروز عوارض جدی نیز در شما بیشتر میگردد.

 

یک A1C خوبِ هدف چقدر است؟

سطح کنترل

اندازه ی A1C

نرمال

6 یا کمتر

هدف

کمتر از 7

نیازمند مداخله

7 یا بیشتر

 پزشک دیابت شما باید در رابطه با اندازه ی هدفی که مناسب حال شماست با شما صحبت کند.برای بیشتر افراد دیابتی این میزان ،کمتر از 7 درصد است.A1C بالای 7 یعنی شانس شما در ابتلای به عوارض چشمی،کلیوی یا تخریب رشته های اعصاب بیشتر است.کاستن از A1C – به هر مقدار- می تواند شانس شما را در سالم ماندن بهبود بخشد.

 اگر A1C شما 7 یا بیشتر است،یا بالاتر از اندازه ی هدفِ مورد نظر شماست،می بایست راجع به تغییر روش درمانی خود در جهت کاهش A1C تان از پزشک دیابتِ خود سؤال نمایید.

اگر من باردار باشم اندازه ی هدف A1C من چقدر باید باشد؟

چنانچه A1C خود را کمتر از 6 نگه دارید می توانید از داشتن یک بچه ی سالم مطمئن باشید.در صورت امکان خانم ها می بایست قبل از باردار شدن در جهت پایین آوردن قند خونشان در حد A1C کمتر از 6 اقدام نمایند.

 

من چند بار احتیاج به اندازه گیری A1C دارم؟

حداقل 2 بار در سال باید این آزمایش انجام شود.البته اگر قند خون شما همچنان بالا باشد یا در صورتی که روش درمانی خود را تغییر داده اید نیاز به تکرار این آزمایش در دفعات بیشتری خواهید داشت.


 خودتان قند خونتان را اندازه بگیرید

بهترین روش برای کنترل هر روزه ی دیابت

 

چرا من باید قند خونم را چک کنم؟

خود پایشی قند خون یا SMBG با استفاده از یک گلوکومتر،به شما کمک میکند تا بدانید که غذا ،فعالیت بدنی ، و داروها چگونه میزان قند خون شما را تحت تأثیر خود قرار میدهند.اندازه های گرفته شده می تواند به شما کمک کند تا دیابت خود را روز به روز یا حتی ساعت به ساعت کنترل نمایید.برای بهره ی بیشتر ،نتایج آزمایشات انجام شده را یادداشت کنید و در هر بار ویزیت توسط پزشک دیابتتان آنها را مرور کنید.

 

من چگونه باید خودم قند خونم را آزمایش کنم؟

در SMBG ،از یک قطره ی کوچک خون و یک دستگاه گلوکومتر استفاده می شود.مطمئن شوید که روشِ درست آزمایش را می دانید.همچنین بررسی کنید که دستگاه گلوکومترتان نتایج را بر اساس قند پلاسما گزارش میکند یا خونِ کامل(شما باید بدانید که اندازه ی قند خون کامل حدود 10 درصد کمتر از اندازه ی قند پلاسما است).

مقادیر قند خون کامل

قبل از غذا 110-70

2 ساعت بعداز غذا کمتر از 150

 

مقادیر قند پلاسما(آزمایشگاه)

قبل از غذا 120-80 

2 ساعت بعد از غذا کمتر از 160

 یک اندازه ی خوبِ قند خونِ هدف در SMBG چقدر است؟

اهداف قند خونتان را پزشک دیابتتان تنظیم می کند.اهداف قند خون برای بیشتر افراد دیابتی که از SMBG استفاده می کنند، در این جدول آمده است

 

چند بار در روز می بایست قند خونم را چک کنم؟

ابن آزمایشات معمولاً قبل از غذا، بعد از غذا،و/یا در زمان خواب انجام می شوند.آندسته از بیمارانیکه انسولین دریافت میکنند نسبت به آنهاییکه انسولین دریافت نمی کنند معمولاً نیاز به انجام این آزمایش در دفعات بیشتری دارند که از یک تا شش یا هشت بار در روز متغیر خواهد بود.تعداد دقیق دفعات لازم را پزشک دیابت شما تعیین خواهد کرد.

 

اگر من خودم قند خونم را اندازه گیری کنم آیا باز هم نیاز به انجام تست A1C دارم؟

بله.نتایج حاصله از هر دو روش است که تصویر کاملی از روند درمانی شما ایجاد میکنند و بدین ترتیب شما و پزشک دیابتتان بهتر میتوانید این بیماری را مدیریت نمایید.

آیا سازمان های بیمه گر هزینه ی آزمایشات A1C،تجهیزات لازم برای خود پایشی ،و آموزش را پرداخت می کنند؟

متأسفانه در ایران فقط هزینه ی آزمایش A1C توسط سازمان های بیمه گر پرداخت می شود.اما در ایالات متحده آمریکا و اکثر کشورهای اروپایی تمام هزینه های کنترل دیابت شامل دستگاه گلوکومتر،نوارهای تست قند خون،لانست(سوزنی که برای سوراخ کردن انگشت و خونگیری استفاده میشود)،آموزش و مشاوره ی تغذیه توسط سازمان های بیمه گر پرداخت می شود.

نتایج حاصله از SMBG چگونه با نتیجه ی A1C مقایسه می شود؟

سطح A1C

متوسط قندهای اندازه گیری شده توسط خود فرد

(پلاسما)

12

345

11

310

10

275

9

240

8

205

7

170

6

135

 در اینجا جدولی برایتان آورده ام که نظرات انجمن دیابت آمریکا (یکی از مراجع اصلی تعیین معیارهای کنترل دیابت در جهان) در آن منعکس شده است.در این جدول معادل های نتایج حاصل از اندازه گیری قند خون و A1C آمده است.چنانچه در این جدول ملاحظه می کنید، هرچقدر میزان قندهای شما در طی دوره ی سه ماهه بالاتر باشد،A1C شما نیز بالاتر خواهد بود.

 

من برای کنترل دیابتم، چه چیزهای دیگری را باید بدانم؟

افراد دیابتی در معرض خطر بیشتری از نظر بروز حملات قلبی و سکته ی مغزی قرار دارند.بهمین دلیل است که افراد دیابتی علاوه بر کنترل قند خونشان لازم است فشار خون و سطح کلسترول خونشان را نیز کنترل کنند.نسبت به وضعیت قلبی خود دقیق و هوشیار باشید و الفبا یا  ABC ِ دیابت را کنترل کنید:

A1C(ای- وان- سی)

Blood pressure(فشار خون)

Cholestrol(کلسترول)

 قند خون خود را کنترل کنید

 

  1. در مورد اهداف A1C و اهداف SMBG خود با پزشک دیابت تان صحبت کنید.
  2.  در سال حداقل دو بار درخواست آزمایش A1C بدهید.
  3. اندازه ی A1C،مفهوم آن،اندازه ی هدف،و اینکه چکار باید بکنید تا به اندازه ی هدفِ A1C برسید را از پزشک دیابت تان سؤال کنید.
  4. قند خون خود را به دفعات لازم،با استفاده از یک دستگاه گلوکومتر چک کنید و نتایج آنرا در هر بار ویزیت با پزشک ِ دیابت خود مرور کنید.
  5. برای آنکه قند خونتان را تحت کنترل در آورید،از غذاهای مناسب در اندازه های مناسب میل نمایید.هر روز آنگونه که پزشک دیابت شما توصیه نموده است فعالیت بدنی منظم داشته باشید.داروهایی که توسط پزشکِ دیابت شما تجویز شده را هر روز و طبق دستور مصرف نمایید.
  6. از پزشک دیابت خود راجع به فشار خون و مقدار کلسترول تان و اندازه ی هدف آنها سؤال نمایید.