دیابت یار ; وبلاگ اختصاصی دکتر مهدی شادمانی (دیابتولوژیست)

هر فرد دیابتی و خانواده اش وظیفه دارند با افزایش دانش خود راجع به دیابت، این بیماری خاموش را کنترل نموده و سهمی در تأمین سلامت خود داشته و گامی در کاهش هزینه های سرسام آور عوارض این بیماری که بالغ بر 1000،000،000،000 (هزار ملیارد تومان) در سال در ایران می باشد، بردارند. من در این وبلاگ سعی کرده ام بتدریج و با کمک شما گامی کوچک در افزایش آگاهی تان بردارم. بدون شک آگاهی از انتقادات شما می تواند به من کمک کند تا این وبلاگ را کاربردی تر نمایم. منتظر دیدن نظرات شما هستم. سپاسگزارم

نقش آموزش در دیابت
ساعت ۸:٥٦ ‎ب.ظ روز جمعه ٢۳ اسفند ۱۳۸٧ 

آموزش اساس درمان دیابت است

توصیه ی فدراسیون بین المللی دیابت اجرای حداقل 15 ساعت کلاس آموزشی در سال برای هر بیمار دیابتی است.

درمان دیابت در گذشته مبتنی بر دارو و رژیم غذایی و ورزش به تنهایی بوده است. اما نتایج در دراز مدت رضایت بخش نبودند و بیماران با درصد بالایی دچار عوارض مزمن مثل نابینایی، قطع عضو،نارسایی کلیوی، دیالیز و پیوند کلیه، و سکته های قلبی و مغزی می شدند.

با شناخت بیشتر دیابت از سوی پزشکان، و تکیه بر درمان تیمی این بیماری، نقش بیمار و خانواده اش در کنترل بیماری بسیار پررنگ تر گشت. امروزه در اکثر کشورهای پیشرفته ی دنیا پذیرفته اند که بیماران دیابتی نیاز به آموزش های گوناگون در زمینه ی دیابت دارند.

متأسفانه بحث آموزش در بین بیماران دیابتی بسیار غریب می نماید و من در اکثر اوقات برای ترغیب بیماران دیابتی و خانواده شان برای شرکت در چنین کلاس هایی انرژی زیادی صرف می کنم. تقریباً تمام بیماران پس از شرکت در چنین کلاس هایی افسوس زمان از دست رفته را می خورند و تمایل خود را برای آموختن مطالب بیشتر اعلام می کنند.

انجمن دیابت ایران مبتکر برگزاری کلاسهای آموزش دیابت در ایران است و طی دو دهه ی اخیر نقش ارزشمندی در کنترل دیابت در ایران داشته است.

یکی از مشکلاتی که بیماران من برای شرکت در کلاس های انجمن دیابت ایران عنوان می کنند، کمبود وقت و یا دوری محل و ترافیک شهر تهران است. بهمین دلیل من سعی کردم با تشکیل کلاس های لازم در اوقات صبح جمعه نیاز بیمارانی را که امکان شرکت در کلاس های انجمن دیابت ایران (ادا) را ندارند مرتفع سازم. این دوره ها شامل:

 • آموزش مقدماتی دیابت و آشنایی با تفاوت های یک بدن سالم و یک بدن دیابتی
 • آشنایی با نقش ورزش در کنترل دیابت
 • آشنایی با اصول تغذیه در دیابت
 • نحوه ی برخورد درست با عوارض حاد دیابت شامل افت قند خون (هیپوگلیسمی) و افزایش قند خون (هیپرگلیسمی)
 • چگونگی اندازه گیری قند خون و ادرار در منزل و تفسیر نتایج آن (SMBG)
 • آشنایی با قانون دیابت و دوران ناخوشی
 • آشنایی با روش های درمانی نوین (داروهای خوراکی، انسولین تراپی موقت و دائم
 • کارگاه انسولین در دیابت نوع 1 و 2
 • آشنایی با داروهای خوراکی

و هر آنچه بیماران نیاز داشته باشند، می باشد.

من دیابتی ها را به دو دسته تقسیم می کنم:

 1. افراد دیابتی: شمایی که به آموزش اهمیت می دهید و هر روز از وضعیت قند خون خود با خبر هستید و در مواقع نیاز برای کنترل بهتر قند خون تان وقت و انرژی می گذارید.لبخند
 2. بیماران دیابتی: آنهایی که به آموزش اهمیت نمی دهند و هر از چندگاهی با آزمایش قند خون خود فکر می کنند که در امان هستند. متأسفانه این گروه از بیماران از کیفیت خوبی در زندگی شان برخوردار نیستند و هر از چندگاهی با روبرو شدن با عوارض مزمن این بیماری خود و خانواده ی خود را دچار مشکلات عدیده ای می کنند.ناراحت

بیماران دیابتی واقعاً نیازمند توجه بیشتر از سوی جامعه هستند،فراموش نکنید که من و شما جزئی از این جامعه هستیم و می بایست نقش آموزش در دیابت را برای جامعه ی رو به رشد دیابتی ها روشن تر کنیم.

شما نیز اگر مشتاق شرکت در کلاس های آموزشی می باشید می توانید سری به من بزنید.