دیابت یار ; وبلاگ اختصاصی دکتر مهدی شادمانی (دیابتولوژیست)

هر فرد دیابتی و خانواده اش وظیفه دارند با افزایش دانش خود راجع به دیابت، این بیماری خاموش را کنترل نموده و سهمی در تأمین سلامت خود داشته و گامی در کاهش هزینه های سرسام آور عوارض این بیماری که بالغ بر 1000،000،000،000 (هزار ملیارد تومان) در سال در ایران می باشد، بردارند. من در این وبلاگ سعی کرده ام بتدریج و با کمک شما گامی کوچک در افزایش آگاهی تان بردارم. بدون شک آگاهی از انتقادات شما می تواند به من کمک کند تا این وبلاگ را کاربردی تر نمایم. منتظر دیدن نظرات شما هستم. سپاسگزارم

آنچه می بایست یک فرد دیابتی راجع به نوونورم بداند...
ساعت ۸:٠۳ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٤ مهر ۱۳۸٧ 

نوونورم

از خانواده ی مگلِتیناید (Meglitinide)

به نام:

  • Novonorm

عرضه می شود.

می توان گفت یکی از داروهای خط دوم درمان در افراد مبتلا به دیابت تیپ 2 می باشد.

دنباله در ادامه مطلب... 

 


شکل دارویی

در ایران به شکل قرص های سفید رنگ، گرد یا مستطیلی شکل 5/0، 1 و 2 میلی گرمی در داروخانه ها توزیع می گردد.

مکانیسم اثر

سلولهای بتای پانکراس را وادار به تولید بیشتر انسولین می نماید. (مانند شلاق بر پیکر پانکراس فرود آمده و آنرا وادار به تولید بیشتر انسولین می نماید!)

این دارو پایین آورنده قند خون است، پس همواره می تواند باعث افت قند خون (هیپوگلیسمی) بشود.

شروع اثر

تقریبا با اولین دوزی که مصرف می شود اثرات دارو شروع می گردد و تا وعده ی بعدی غذا اثرش تمام می شود.

دوز موثر

می توان 4 – 5/0 میلی گرم از این دارو را پیش از هر وعده ی اصلی غذا میل کرد.

عوارض جانبی شایع

اصلی ترین عارضه ی این دارو افت قند خون است که بلافاصله باید درمان شود، اما بعلت طول اثر کوتاهِ آن، کمتر شاهد افت قند شبانه خواهیم بود. از طرفی افزایش وزن کمتر بصورت یک مشکل دیده می شود.

چگونگی مصرف

حدود 15 دقیقه پیش ازهر وعده ی اصلی غذا مصرف می شود. برای پیشگیری از افت قند لازم است بدانید که خوردن غذا بعداز نوونورم نباید فراموش شود. در شروع درمان معمولا با دوز کم شروع و پس از شروع اثرات دارو، دوز آنرا بتدریج افزایش داده تا مقدار آن به اندازه ای که مورد نظر پزشکمان است برسد.

بطور معمول بیش از 3 بار در روز مصرف نمی شود، و اگر به هر دلیلی از صرف یکی از وعده های اصلی غذا منصرف گشتید، دوز مربوط به آن وعده نباید میل شود.

منع مصرف

در نارسایی کلیوی می توان از این دارو صرف کرد. در کسانیکه دچار نارسایی پیشرفته ی کبدی هستند منع مصرف دارد.

یادآوری چند نکته ی مهم

  1. اگر در حال درمان با ترکیبی از چند دارو هستید و دچار عارضه ی حاد افت قند خون شدید (قند کمتر از 70 میلی گرم) با مشورت پزشک خود از مقدار نوونورم کم کنید.
  2. داروهایی که باعث تولید بیشتر انسولین در بدن می شوند مانند تازیانه بر پیکر پانکراس فرود می آیند!
  3. در صورت بروز افت قند خون
    1. اگر فاصله ی زیادی با وعده غذایی اصلی دارید، 4 حبه قند میل کرده و در صورت نیاز یک لقمه ی کوچک غذا نیز میل کنید (یک واحد کربوهیدرات)
    2. اگر فاصله کمی تا وعده ی غذای اصلی دارید، 2 حبه قند میل کرده و بعداز آن، غذای خود را میل کنید.
  4. اگر در اثر مصرف همزمان نوونورم و آکاربکس دچار افت قند خون شدید، حتماً می بایست با مصرف گلوکز (قند یا شربت) با آن مقابله کنید.

اگر با مصرف حداکثر دوز نوونورم و دوز مناسبی از متفورمین به هدف درمانی خود نرسیده اید (HbA1c < 7%) جهت شروع انسولین درمانی با پزشک خود مشورت کنید.