دیابت یار ; وبلاگ اختصاصی دکتر مهدی شادمانی (دیابتولوژیست)

هر فرد دیابتی و خانواده اش وظیفه دارند با افزایش دانش خود راجع به دیابت، این بیماری خاموش را کنترل نموده و سهمی در تأمین سلامت خود داشته و گامی در کاهش هزینه های سرسام آور عوارض این بیماری که بالغ بر 1000،000،000،000 (هزار ملیارد تومان) در سال در ایران می باشد، بردارند. من در این وبلاگ سعی کرده ام بتدریج و با کمک شما گامی کوچک در افزایش آگاهی تان بردارم. بدون شک آگاهی از انتقادات شما می تواند به من کمک کند تا این وبلاگ را کاربردی تر نمایم. منتظر دیدن نظرات شما هستم. سپاسگزارم

رژیم مبتنی بر شمارش کربوهیدرات، نمونه ای از منوی 1200 کالری
ساعت ٩:٠٢ ‎ق.ظ روز جمعه ٢٦ مهر ۱۳۸٧ 

رژیم مبتنی بر شمارش کربوهیدرات، نمونه ای از منوی 1200 کالری

اطلاعات عمومی:

شمارش کربوهیدرات چیست؟

 • شمارش کربوهیدرات به معنی داشتن آگاهی کامل از مقدار کربوهیدرات خورده شده در طول روز است. کربوهیدرات ها در نان ها و نشاسته ها، مواد لبنی، میوه جات، سبزیجات، قندها، و شیرینی ها پیدا می شوند. کربوهیدرات ها پس از خورده شدن، در بدن شما به قند خون (گلوکز) تبدیل می شوند. شما می توانید با تنظیم قند خونتان در محدوده ی هدفِ دیابتی ها، از بروز مشکلات احتمالی در کلیه، چشم، رشته های اعصاب، یا قلب پیشگیری کنید.
 • افراد مبتلا به دیابت ممکنست از غذاهای حاوی قند به مقدار کمی استفاده کنند. اما، غذاهای حاوی قند می بایست در محاسبه ی مقادیر مُجازی که برای هر وعده یا میان وعده ی غذایی تعیین شده اند گنجانده شوند. یک فرد دیابتی برای کنترل قند خونش، می بایست هر روز و در زمان مشخص، مقدار معینی کربوهیدرات میل کند.
  • یک سرو از غذای کربوهیدرات دار شامل 15-12 گرم کربوهیدرات است. غذای کربوهیدرات دار می تواند یک میوه، محصولات لبنی، یا یک تکه نان یا نشاسته ای باشد که در مقادیری که در زیر آمده میل شود.
  • سبزیجات تنها حاوی 5 گرم کربوهیدرات در هر سرو می باشند. سبزیجات را بعنوان کربوهیدرات شمارش نکنید مگر آنکه در هر وعده بیش از 2 سرو از آن را میل کنید.
  • گوشت، جایگزین های گوشت، و چربی ها در شمارش کربوهیدرات محاسبه نمی شوند.

دنباله در ادامه مطلب...


 
آنچه می بایست یک فرد دیابتی راجع به آکاربوز بداند...
ساعت ۸:٠٥ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٤ مهر ۱۳۸٧ 

آکاربوز

مهار کننده ی آلفا گلوکوزیداز

به نام های:

 • Glucobay
 • Acarbosa
 • Acarbex

هم عرضه می شود.

می توان گفت یکی از داروهای خط سوم درمان در افراد مبتلا به دیابت تیپ 2 می باشد. معمولاً به تنهایی استفاده نمی شود.

دنباله در ادامه مطلب...


 
آنچه می بایست یک فرد دیابتی راجع به نوونورم بداند...
ساعت ۸:٠۳ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٤ مهر ۱۳۸٧ 

نوونورم

از خانواده ی مگلِتیناید (Meglitinide)

به نام:

 • Novonorm

عرضه می شود.

می توان گفت یکی از داروهای خط دوم درمان در افراد مبتلا به دیابت تیپ 2 می باشد.

دنباله در ادامه مطلب...