دیابت یار ; وبلاگ اختصاصی دکتر مهدی شادمانی (دیابتولوژیست)

هر فرد دیابتی و خانواده اش وظیفه دارند با افزایش دانش خود راجع به دیابت، این بیماری خاموش را کنترل نموده و سهمی در تأمین سلامت خود داشته و گامی در کاهش هزینه های سرسام آور عوارض این بیماری که بالغ بر 1000،000،000،000 (هزار ملیارد تومان) در سال در ایران می باشد، بردارند. من در این وبلاگ سعی کرده ام بتدریج و با کمک شما گامی کوچک در افزایش آگاهی تان بردارم. بدون شک آگاهی از انتقادات شما می تواند به من کمک کند تا این وبلاگ را کاربردی تر نمایم. منتظر دیدن نظرات شما هستم. سپاسگزارم

آموزش مراقبت از پای دیابتی(پیشگیری، تشخیص، درمان)
ساعت ۱۱:٥٥ ‎ق.ظ روز جمعه ٢٥ امرداد ۱۳۸٧ 

آیا می دانستید در هر ٣۰ ثانیه یک عضو دیابتی در جهان قطع می گردد در حالیکه با خواندن مطالب آموزشی زیر تا ۸۰ در صد می توان از این اتفاق ناگوار جلوگیری کرد؟!

دنباله در ادامه مطلب... 


 
آنچه بر قند خون یک فرد دیابتی اثر می گذارد
ساعت ۱۱:٥۸ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۱ امرداد ۱۳۸٧ 

این مطلب را در پاسخ به پرسش مادر گرامی یک پسر بچه ی دیابتی می نویسم و در ابتدا بابت تاخیر بوجود آمده از او پوزش می خواهم.

قند انرژی مورد نیاز بدن ما را تامین می کند. برای اینکار لازمست مولکول قند یا همان گلوکز وارد سلول های بدن ما بشود و با سوختن خود تولید انرژی کند. رمز ورود یا کلید ورود قند به سلول هورمونی است به نام انسولین. هرگاه تعادل بین مقدار مواد غذایی خورده شده، فعالیت بدنی (مقدار قندی که می سوزد) و مقدار انسولینی که برای باز کردن قفل سلول ها لازم داریم بر هم بریزد، آنگاه دچار نوسانات قند خون می شویم. باید به خاطر بسپاریم عواملی مثل عفونت ها، استرس های روحی، بعضی هورمون ها مانند هورمون رشد- که در نزدیکی صبح بیشتر ترشح می شود- نیز باعث بروز مقاومت در برابر فعالیت انسولین گشته و در نتیجه قند خون بیمار را از حد همیشگی بالاتر می برد.

بطور خلاصه بروز تغییرات در فعالیت بدنی روزمره، رژیم غذایی، داروی مصرفی و استرس جسمی و روحی همگی می توانند منجر به افزایش یا کاهش قند خون فرد دیابتی بشوند.

آنچه می تواند بزرگترین کمک را به فرد دیابتی در کنترل بهتر قند خونش بنماید، بدون شک آموزش مداوم، ایجاد انگیزه ی کافی و برقراری نظم در زندگی او و خانواده اش خواهد بود!